Pradžia > Gyvenimas > Ar padėsime Lesei grįžti namo ?

Ar padėsime Lesei grįžti namo ?

Lietuvoje plintant ekologiško gyvenimo kultūrai kalbama apie gausybę tobulintinų žmogaus veiklos aspektų. Nieko nestebina, kad „selebričiai“, politikai ir kiti visuomenėje garsūs ir svarbūs žmonės renkasi ekologiškas prekes, kartą per metus, stebint fotoobjektyvams, tvarko aplinką. Bet iki šiol negirdėjau nė vieno atvejo, kai kokia žvaigždė ar politikas Lietuvoje viešai džiaugtųsi ar pozuotų kartu su… iš prieglaudos paimtu šuneliu ar katinu.

Kuo dėta ekologija?

Nesiimsiu skaičiuoti, kiek žmonių, pamačiusių gatve keliaujantį gyvūną, nusišypso. Mano keturkojė draugė, net nebūdama ryški gražuolė, kasdien gauna bent po kelis komplimentus. Nesuskaičiuosim ir kiek gerų emocijų pasaulyje sukėlė naujojo JAV prezidento šeimoje apsigyvensiančio šuniuko laukimas ir aptarimai (nepalyginamai malonesnė „dienos naujiena“ nei skandalai ar ekonominės bei politinės griūtys). Nežinia, kiek rinkėjų balsų ar visuomenės simpatijų toks įvykis pelnytų Lietuvoje. Bet jis būtų ekologiškas – neabejoju. Beje, B. Obamai pasirinkus grynakraujį gražuolį iš veislyno, teko skaityti ne vieną prezidentu nusivylusį komentatorių apgailestaujant, kad buvo pasirinktas ne šunų prieglaudos gyventojas. Galima daug diskutuoti apie naminių gyvūnų laikymo sąlygas, naudą ir pavojus. Tačiau vargu ar kas ginčysis, jog beglobiai naminiai gyvūnai, kurių pilni mūsų miestai bei apylinkės – žmonių neatsakingumo, abejingumo ne tik gyvūnui, bet ir visai aplinkai rezultatas, kurį lemia tiek beširdiškumas, tiek elementarios edukacijos trūkumas, kai nesuvokiama, jog kiekvieno iš mūsų poelgiai sukelia įvykių grandines. Tad jei jau stengiamės ir mokomės su aplinka elgtis draugiškai ir pagarbiai, rūpestis beglobiais naminiais gyvūnais – vienas iš aktualių ir prasmingų klausimų. Apie naminius gyvūnus laikančių žmonių atsakomybę bei elgseną, nesukeliančią nepatogumų aplinkiniams – kitą kartą. O šiandien einam į „Lesę“. Tai – gyvūnų globos organizacija, veikianti savanorystės ir labdaros principais. Pagrindinės „Lesės“ veiklos: gyvūnų sterilizacijos finansavimas, laikina gyvūnų globa, dovanojamų, rastų ir dingusių gyvūnų portalo http://www.gyvunugloba.lt kūrimas ir administravimas.

 Kasdienybė „Lesėje“

 „Lesė“ įsikūrusi nuomojamose patalpose Užupyje, Filaretų gatvėje. Neišvaizdus nedidelis namas, įeinančius lydi smalsių kačių žvilgsniai pro langą. Pravėrus duris koridoriuje ant kojų pašoka Anabelė ir Noira. Gultai patogūs, „naminiai“. Šalimais – pilni indeliai maisto. Lenkiu pirštus: šunys nealkani, neabejingi aplinkai ir nebaikštūs. Paglostau meilią (nepaisant to, kad jai labai skauda dantį) baltą Anabelę ir einu toliau. Pirmajame kambaryje grindis plauna mergina – savanorė. Pasitinka prieglaudos įkūrėja Vesta. Palei sienas – narveliai su katėmis, laksto du jauni šunyčiai, žavingi takso mišrūnai. „Juos šeimininkai atvežė vakar, sakė, neturi kur dėti… Bet nieko, tokius jaunus ir gražius greitai kas nors pasiims“, – ramiai šypteli Vesta. Ilgiau tenka palaukti vyresniems ir didesniems šunims. Bet ir jie anksčiau ar vėliau randa savo šeimininkus. Šalimais – spalvingas kačių kambarys, nusileidus laiptais žemyn,atskirai gyvena įspūdingas čiau čiau mišrūnas mėlynu liežuviu ir ugniniu kailiu – jaunatviška energija veržiasi per kraštus, tad laikinai tenka čia būti vienam. Bet, manau, taip pat neilgai. Nes, kaip pasakytų vienas bičiulis: „Su tokiu visos merginos Vokiečių gatvėje – tavo.“

Maži veiksmai – didelės pasekmės

 Daugiausia šiuose namuose yra kačių. Vienos – pamestos naminės, laukiančios naujų šeimininkų. Kitos – laukinukės, sveikstančios po gydymo ar sterilizacijos. Pasveikusios jos bus paleistos atgal į lauką. Skirtumas tas, kad nebeturės palikuonių ir nedidins benamių kačių armijos. „Lesės“ savanoriai gaudo laukinius gyvūnus, savo lėšomis sterilizuoja, gydo ir paleidžia gyventi. Sterilizacijos metu katėms nukerpamas ausies galiukas – taip pažymėtos toliau gali gyventi ramiai, nes gyvūnų karantino tarnybos jų nebegaudo. Paskaičiuojam: kiekvienos katės sterilizacija nuo liūdno likimo išgelbsti mažiausiai šešis kačiukus per metus. O jei dar pagalvotume apie geometrinę progresiją… Valdžios institucijos šios iniciatyvos vis dar nefinansuoja, tad sterilizacija vykdoma asmeninėmis ir paaukotomis lėšomis. Sterilizuojami visi į prieglaudą patekę gyvūnai – tai sąmoninga „Lesės“ pozicija. Nepaisant ekonominės paskatos, daug kačių ir šunų, paimtų iš prieglaudos, atsivesdavo pirmą vadą, tik tada būdavo sterilizuojami. Savininkai nelinkę sterilizuoti savo gyvūnų net ir taikant nuolaidas operacijoms, vykdant jas skatinančias programas. O juk apie trečdalį kačių ir šunų patenka į vietines prieglaudas todėl, kad yra iš nepageidaujamų vadų. Likę, žinoma, suranda mylinčius šeimininkus, tačiau taip sumažina tikimybę naujus namus gauti per žmonių neatsakingumą (neišsenkantį) nelaimėn patekusiems gyvūnams. Dar vienas „Lesės“ (o ir kitų Lietuvoje veikiančių prieglaudų) veiklos aspektas – laikina gyvūnų globa ir naujų šeimininkų radimas. Priešingai nei valstybiniuose gyvūnų globos namuose UAB „Grinda“ (kur gyvūnai palaikomi 14 dienų ir, neatsiradus seniems ar naujiems šeimininkams, numarinami), privačiose prieglaudose gyvūnai nemigdomi, jie čia gali ramiai laukti savo šeimininko. Praeitais metais „Lesė“ padėjo rasti namus 204 gyvūnams (katėms ir šunims). Reiktų pabrėžti, kad bet kam gyvūnas neatiduodamas. Ilgainiui atsiradęs klausimynas bei intuicija padeda nuspėti, ar gyvūnu bus tinkamai rūpinamasi, ar neištiks jo pamestinuko lemtis antrą kartą ir ar nereiks šalti ir badauti pririštam prie būdos.

Myli ir neveislinius

Na gerai, prisipažinsiu. Galiu suprasti žmones, norinčius veislinio šuns ar katės. Ne dėl mados. Nuspėjamas charakteris, fizinės savybės, išvaizda leidžia planuoti augintinio gyvenimą šeimoje. Tai pliusai. Tačiau juk niekas prieglaudose neliepia imti pirmo pasitaikiusio šuns ar katės! Rita, „Lesės“ savanorė, iš asmeninės patirties pasakoja: „Dažniausiai, jei žmonės pasiima laikinai globai augintinį iš prieglaudos, vėliau pasilieka jį visam laikui. Taip atsitiko ir man, ir mano sesei. Jos paprašiau, kad laikinai priglaustų šuniuką Plutą iš „Lesės“ – jis liko pas juos visam laikui. Nebenorėjo atiduoti atgal. Ir Plutas, ir sesė laimingi. Tad kai į „Lesę“ atėję žmonės dvejoja, ar sugyvens su nauju augintiniu, siūlau pasiimti jį laikinai. Gyvūnai iš prieglaudų ir iš gatvės itin prisiriša prie naujų šeimininkų.“ Lankymasis prieglaudoje nėra toks skausmingas ir niūrus, kaip gali pasirodyti, net priešingai. O kas žino – gal būtent čia susitiks žvilgsniai ir rasite patį gražiausią, protingiausią ir ištikimiausią draugą. Suplanavus naminio gyvūno atsiradimą namuose, prieš kelionę į veislyną juk galima apsilankyti prieglaudoje. Tai neįpareigoja ir neskauda. Ir – taip, tai labai ugdo atsakomybę. Čia gyvūnai gerai prižiūrimi: nuosekliai ištiriami veterinaro, maitinami geru maistu, šunys kasdien vedžiojami, katės turi patogius gultelius ir žaisliukų. Su šiais gyvūnais bendraujama, jie glostomi, imami ant rankų, jų vardus ir istorijas čia prisimena ilgai po to, kai jie išvažiuoja į naujuosius savo namus. Vesta džiaugiasi, kad „Lesė“ jau turi Gyvūnų globos namų „Lesė“ veiklos rezultatai: • naujus namus rado per 400 gyvūnų. • daugiau nei 500 gyvūnų finansuota sterilizacija, todėl per metus beglobių gyvūnų skaičius bus bent 3000 mažesnis. • skelbimų portale http://www.gyvunugloba. lt naujus namus rado per 6000 gyvūnų. pakankamai daug savanorių – žmonių, ateinančių pavedžioti šunų, valyti narvų ir patalpų ir būtinai – pažaisti, pabendrauti su gyvūnais. Dalis savanorių yra nepilnamečiai. Pagalvojau – tai puikus sprendimas tiems, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių negali turėti savo augintinio arba tiems tėvams, kurie tiesiog netiki savo vaiko gebėjimu rūpintis gyvūnu. Iš tiesų, pasivaikščiojimas lietui pliaupiant, šukavimas, narvo ar gulto plovimas – puiki treniruotė, ugdanti tiek atsakomybę, tiek atjautą bei plečianti akiratį ir mokanti savarankiškumo. Ar tai nėra pirmieji esminiai žingsniai ekologiškos sąmonės link? Gyvūnų prieglaudą „Lesė“ rasite Vilniuje, Filaretų g. 16. Adresas internete: http://www.lese.lt Nuotr. iš

Kategorijos:Gyvenimas Žymos:
  1. Kol kas komentarų nėra.
  1. No trackbacks yet.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: