Pradžia > Muzika > Bliuzo personifikacija – B.B. Kingas

Bliuzo personifikacija – B.B. Kingas

Bliuzo personifikacija – B.B. Kingas BB Kingas (B.B. King) yra paskutinysis iš didžiųjų bliuzmenų – vienintelis kilęs iš tradicijos, atėjusios iš 1920-ųjų, iš Misisipės deltos. Muddy Waters, John Lee Hooker, Howlin` Wolf – visi garsieji jo amžinininkai jau iškeliavo anapus. Bet BB Kingas vis dar įrašinėja ir važinėja į koncertinius turus. Prieš tris metus jis buvo nusprendęs nustoti koncertuoti gyvai, tačiau dabar – apsisprendė tęsti.

Šis milžinas iš Indianolos yra bliuzo pionierius. Su savo gitara vardu Liusilė, jis sukūrė gausybę klasika tapusių dainų.

1988 metais BB Kingas kartu su grupe U2 įrašė dainą “When Love Comes to Town” ir jo gerbėjų ratas smarkiai pasipildė jaunosios kartos atstovais. 2000 metais albumas “Ridding With the King”, įrašytas kartu su bičiuliu Eriku Klaptonu (Eric Clapton), tapo pasauliniu hitu.

Pirmąjį albumą BB Kingas įrašė 1946 metais. Dabar, praėjus 60 metų, jis vis dar stiprus. Kritikų teigimu, naujausias jo albumas “One Kind Flavor” yra vienas iš geriausių jo darbų. Jo balsas vis dar gilus ir tamsus, o jo gitaros solo galima atskirti iš tūkstančių. Gyvos bliuzo legendos garbei jo gimimo vietoje neseniai pastatytas muziejus. Nenuostabu – juk BB Kingas – bliuzo personifikacija.

Jis – nediskutuotinas bliuzo maestro, žurnalo “Rolling Stones” įvardijamas kaip vienas iš trijų visų laikų geriausių pasaulio gitaristų. Tačiau jis elgiasi, lyg šito nežinotų: klausytojų atsiprašo už savo “storas rankas” bei akordų sumaišymą.

Metai iš metų BB Kingas kūrė vieną iš geriausiai atpažįstamų grojimo gitara stilių. “Kiekviena nata yra tarsi savarankiška frazė” – šis modelis tapo atspirties tašku daugeliui muzikantų, nuo Eriko Klaptono (Eric Clapton) ar Džordžo Harisono (George Harrison) iki Džefo Beko (Jeff Beck). BB Kingas miksavo bliuzo, džiazo, svingo tradicijas ir kūrė iš jų unikalų skambesį.

Pasak BB Kingo: “Kai aš dainuoju, groju mintyse; tą minutę kai nustoju dainuoti balsu, pradedu dainuoti grodamas Liusile.“

Liusilės istorija

1950-ųjų viduryje, BB Kingui koncertuojant Arkanzase, du vyrai susimušė ir pastūmė kerosino žibintą, pasėdami salėje ugnį. BB Kingas kartu su visais išbėgo į lauką, tačiau apsižiūrėjo, jog viduje paliko savo numylėtą, 30 dolerių vertės gitarą. Gitarą, vos išvengdamas mirties, jis išgelbėjo. Vėliau, sužinojęs, jog muštynės prasidėjo dėl moters vardu Liusilė, davė šį vardą gitarai tam, kad ši visada primintų, jog nereikia veltis į tokias kvailystes kaip muštynės dėl moterų. Nuo to laiko visos BB Kingo gitaros vadinamos Liusilėmis.

Karjera

Muzikanto „karjerą“ BB Kingas pradėjo grodamas gatvėse gospelus ir bliuzą. Taip jis per popietę uždirbdavo daugiau nei per savaitę darbo Misisipės plantacijose. Vėliau, po truputėlį, bet užtikrintai BB Kingas kilo šlovės link.

1951 m. BB Kingas išleido pirmąjį milijonu tiražu parduotą singlą „Three O`Clock Blues“. Prasidėjo begaliniai tarptautiniai koncertiniai turai. Grojo jis ir koncertų salėse, universitetuose, neaplenkdavo ir mažų miestelių kavinėse, kaimų šokiuose (kaip tai skiriasi nuo šiandieninių mūsų “žvaigždžių”, tik pradėjus groti reikalaujančių komforto ir spindesio).

Greitai BB Kingas tapo vienu žinomiausių bliuzo atlikėjų pasaulyje. BB Kingas pradėjo groti festivaliuose, Las Vegaso koncertinėse salėse. 1970-aisiais išleido pirmąjį savo milijono tiražu išleistą albumą “The Thrill Is Gone”. Nuo tada jis grojo su džiazo muzikantais ir simfoniniais orkestrais, koncertavo 90-yje šalių visame pasaulyje, daug kartų grojo Baltuosuose rūmuose ir Vatikane, privačiai Popiežiui Jonui Pauliui II. (Sužinojęs, kad Pontifikas grojo gitara, BB Kingas padovanojo jam vieną iš savų instrumentų. BB Kingo grupės nariai tikina, jog išeidinėdami jie girdėjo, kaip Popiežius groja “The Thrill Is Gone”). BB Kingas yra šešių Amerikos universitetų garbės daktaras ir turi jo gyenimo istorijai dedikuotą muziejų.

Kas yra bliuzas?

Kartais BB Kingas niekinamas “puristų” – dažniausiai baltųjų – kurie vis dar traktuoja bliuzo muziką kaip skurdo ir romatiško purvo išraišką. Kartą po jo koncerto filharmonijoje vienas kritikas rašė: “BB Kingas – filharmonijoje, jokio purvo, dūmų ore, argi tai bliuzas?”. BB Kingo atsakymas buvo paprastas: “Argi filharmonija buvo pastatyta ne nuostabiai muzikai? O bliuzas ir yra nuostabi muzika. Ir tai – visų muzika.”

„Dirbau daugiau nei kiti“

“Atrodo, jog visada turėjau dirbti daugiau nei kiti. Naktimis, kai visi kiti miega – tu groji. Nesuprantu, kur aš buvau kai buvo dalijamas talentas tokiems kaip George Benson, Kenny Burrell, Eric Clapton… et, ir dar daugeliui kitų! Nenorėčiau būti tokiu kaip jie, bet, supranti, norėčiau jiems prilygti.“ Į klausimą, negi jis netiki, jog būtent taip ir yra, BB Kingas atsako: „Daugelis žmonių tiki tuo, kas jiems sakoma. Bet aš žinau savo ribotumą. Duosiu pavyzdį. 2008-aisiais žurnalas „The Rolling Stones“ paskelbė 100 geriausių pasaulio gitaristų. Nepamenu, bet atrodo, jie mane patalpino į top penketuką. (Iš tiesų BB Kingas buvo paskelbtas trečiuoju pasaulio gitaristu). Negaliu su tuo sutikti. Aš vis dar mokausi. Turiu “motto“ – tikiuosi, tai tinkamas žodis – jei kurią dieną neišmokstu nieko naujo, ta diena prarasta.“ Jis šypsosi ir lėtai paliksi galva: „Turbūt taip sakau todėl, kad tų dienų likę ne tiek jau daug.“

Šiandien jis koncertuoja sėdėdamas, prisitraukęs artyn mikrofoną, tarsi vaiką laikydamas rankose Liusilę. Koncertų metu jis ilgai šnekučiuojasi su publika, muzikantams tyliai išlaikant ritmą. Tačiau tie momentai, kai BB Kingas uždainuoja, skleidžia energiją ir jėgą, didesnę nei jaunystėje. Dažniausiai jo koncertai tęsiasi beveik dvi valandas. Pabaigoje – jis daug dėkoja publikai ir sakosi turintis vilties, jog labai nenusibodo. BB Kingas atskleidžia ne tik savo ištvermės, bet ir milijonų klausytojų meilės jam priežastį: “Stengiuosi būti ne tik bliuzo atlikėjas – noriu, kad žmonėms būtų linksmiau. Tai mane ir palaiko.”

Kategorijos:Muzika Žymos:
  1. Kol kas komentarų nėra.
  1. No trackbacks yet.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: