Pradžia > Muzika > Karalienė su charakteriu – Erika Badu

Karalienė su charakteriu – Erika Badu

Rašant apie Eriką Badu (Erykah Badu) turbūt jau nebereikia vardinti apdovanojimų ir kitų pripažinimo ženklų. Išskirtinis balsas, stebinantis kūrybiškumas, tvirta asmeninė pozicija ir, žinoma, talentas, užburiantis klausytojus ir žiūrovus. Šiais pramogų versle dominuojančių gražių veidų laikais Erika Badu stebina ir kaip stipri asmenybė, neslepianti savo nuomonės ir pozicijos, nebijanti būti ironiška, griežta ir tiesiog – kitokia.

Erika Badu ne tik dainuoja ir žiūrovus stebina puikiais, artistiškais pasirodymais. Ji kuria žodžius savo dainoms, vaidina kine, kuria visus savo video klipus ir prodiusuoja visus savo koncertus. “Aš nonkonformistė. Visą savo gyvenimą buvau truputį ne tokia, truputį kitokia. Noriu būti kitoks pavyzdys, kokia yra Juodoji moteris,“ – sako Badu. Ir jai tai pavyksta.

Tikrasis Erikos Badu vardas – Erica Abi Wright. Dar ankstyvoje jaunystėje ji nusprendė pakeisti savo vardo užrašymą iš „Erica“ į „Erykah“, nes buvo įsitikinusi, jog pirmasis yra jos „vergo“ vardas. Žodis „kah“ reiškia vidinį save. „Badu“ yra taip pat afrikietiškas vardas, duodamas dešimtajam vaikui. Tėvas laiške dukrai rašė: „“Badu“ arabų kalboje reiškia tiesą ir šviesą… Geras pasirinkimas, vaike.“

Jos kūryba apjungia R&B, „hip hop“ ir džiazo muzikos elementus, bet geriausiai ji žinoma kaip dainininkė, smarkiai įtakojusi „neo soul“ žanro muziką. Ši atlikėja taip pat garsėja savo ekscentrišku įvaizdžiu ir mados pajautimu. Erika Badu vadinama „Pirmąja neo-soul ledi“ ar „Neo-soul karaliene“. Ankstyvaisiais karjetos metais Erika Badu buvo lengvai atpažįstama dėl savo didžiulio ir spalvingo turbano.

Tiesa, tai buvo seniau. 2008 m. žurnalui „Peach Magazine“ duotame interviu Erika Badu kalbėjo apie pokyčius savo muzikoje ir ankstesnį įvaizdį. 90-aisiais vadinta „Neo-soul karaliene“ atlikėja vadina šį vardą neteisingu ir nebegyvu, sakydama: “Neo-soul“ mirė. Bet šiaip ar taip niekada nesupratau, kas tai yra.“

Tačiau ji tvirtai žino, kas ji yra šiandien: “Stengiuosi būti tiek maloni kiek galiu. Būti nusižeminusiu yra tipiškas 2007-ųjų bruožas (Being humble is so 2007)“.

Menas yra mano religija. Turbano nebematote, nes aš pati esu turbanas,” – sakė Erika Badu, puikiai suvokdama savo įtaką muzikai bei klausytojams.

Nuo pat pirmojo, akimirksniu išgarsėjusio albumo „Baduizm“ (1997) charakteringas vokalas ir taiklūs tekstai lengvai išskyrė ją iš dailučių R&B dainininkių tarpo.

Albumas sukurtas padedant žymiam bosistui Ronui Karteriui (Ron Carter) ir grupei „The Roots“. Visas albumo dainas (išskyrus vieną) Erika Badu sukūrė pati. Sodriu balsu atliekamos dainos – stiprios ir moteriškos, įkvėptos senosios mokyklos ritmenbliuzo. Jose dainuojama ne tik apie meilę ir tikėjimą, bet ir apie juodaodžių likimą, šiuolaikinių moterų problemas.

Jos sceninį įvaizdį ir mokėjimą viso koncerto metu išlaikyti įtampą salėje puikiai atspindi koncertinis albumas „Live“.

1997 m., po skyrybu su vyru (Andre iš grupės „Outcast“), Erikah Badu, augindama vaiką, pradėjo aktorės karjerą.

2000 m. pasirodė naujasis albumas „Mama`s Gun“. Šiame albume nuo 70-ųjų R&B Erika Badu perėjo prie „neo soul“ stiliaus. Ji tapo dar artistiškesnė, vokalas – drąsesnis, įvairesnis. Populiariausia šio albumo daina tapo „Bag Lady“, vaizdo klipą jai daininkė nusprendė filmuoti pati.

2003 m. Erika Badu grįžo su nauju albumu „Worldwide Underground“. Jį Badu apibūdina kaip “sėkmingą kovą”. Šiame albume ji drąsesnė, tiesesnė, labiau koncentruota. Labiau atsipalaidavusi. 

Penktasis studijinis Erikos Badu albumas – “New Amerykah Part One (4th World War)” išleistas 2008 m. Albumas labai gerai įvertintas kritikų už individualius ir politinius dainų žodžius ir unikalų „hip hopo“ ir „soul“ muzikos žanrų lydinį. Svarbūs pasauliniai muzikos leidiniai (“Allmusic“, “Entertainment Weekly“) įvertino šį albumą puikiai.

Erika Badu neprisiriša prie jai sėkmę atnešusio “neo-soul” žanro.  Albumas “New Amerykah” skamba lyg nesibaigianti “jam-session”, nuolat lengvai keičianti kryptį.

Savo muzika ji nori įkvėpti klausytojus, padovanoti jiems tikrą, prasmingą muziką. “Kūrėjas suteikė man nuostabią dovaną ir jaučiu atsakomybę nuo to laiko, kai man buvo suteikta galimybė naudotis mano kūrybiškumu. Manau, kad mano religija yra menas, nes Kūrėjas nesuteiktų tau tiek daug tam, kad tiesiog demonstruotum gražius drabužėlius. Ieškau būdų, kaip kalbėti su žmonėmis taip, kad jie negalvotų, jog teisiu ar žinau kažką daugiau. Nes nežinau nieko“.

 

Erykah Badu Šveicarijoje, 2007
Erykah Badu Šveicarijoje, 2007
             
Kategorijos:Muzika Žymos:
  1. Kol kas komentarų nėra.
  1. No trackbacks yet.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: